Tıkanmaz Elekteli,Ankara Tıkanmaz Elekteli, Saz Flex Elek, Avrupa Elek, TIKANMAZ ELEK
Tıkanmaz Elekteli

Tıkanmaz Elekteli

Tıkanmaz elek yüzeyleri yan yana sıralanmış dalgalı tellerden oluşmaktadırlar. Bu tel sıralaması ile kare gözenekler meydana gelmektedir. Dalgalı teller belirli aralıklarla, aşınmalara karşı aşırı dirençli ve esnek poliüretan ile birbirine bağlanır.

Tıkanmaz Elek Özellikleri

 


Bu enine bağlantıların kendi aralarındaki mesafeleri değişken olup, ihtiyaca uygun üretilebilir.
Çalışan eleme makinelerine tıkanmaz elekler, esnek telleri sayesinde makine titreşimlerinin yanında kendi içlerinde de titreşirler. Bu sayede elek gözeneklerinin yapışmaları ve tıkanmaları büyük ölçüde engellenmiş olmaktadır.

Kare elek gözü şeklini koruyarak çok temiz bir eleme ve sınıflandırma randımanı sunmaktadır.

Atkı telli saz eleklerine nazaran poliüretan saz elekler, daha uzun ömürlü, daha fazla açık eleme alanı, enine bağlantı kısımlarında daha az yapışmalar ve ilave travers koruyucuları ile fark yaratmaktadır.

Tıkanmaz elek telleri, kare gözlü elekleri ile eleme problemleri yaşandığında kullanılmaları tavsiye olunur. Tıkanmaz elekler yuvarlak telden imal edilmektedir. Yuvarlak tel modeli özellikle kendi içsel titreşimi ile tıkanmaların ve yapışmaların önüne geçme özelliğine sahiptir.

TIKANMAZ ELEK ÇEŞİTLERİ:

Diagonal Arp Tipi Elek
 
- Diagonal arp tipi elek de istenilen gözenek açıklığını oluşturacak şekilde burkulmuş teller karşılıklı olarak birbirinden bağımsız yerleştirilerek kare formunda gözenekler oluşturur. Tellerin birbirinden bağımsız olması nedeniyle, elekten geçirilen parçacıklar tarafından üretilen şok, titreşim farklılıklarına yol açar ve bu da ince malzemeler arasında sıkıca sıkışmayı engeller.
Bu tip elekler titreşimli elek makinalarında kullanılmak üzere dizayn edilmiştir.
Normal dokuma eleklere göre avantajları;
Bu tip elekler ince, nemli veya killi malzemelerin elek yüzeyini tıkamasını engeller.
Malzemelerin üst üste gelerek ezilmesinden kaynaklanan elek yüzeyi tıkanmalarını azaltır veya tamamen yok eder.
Küçük ebatlı titreşimli eleklerin verimini arttırır.
Çok aşındırıcı ince malzemelerin ıslak elekten geçirilmesine izin verir, güçlendirilmiş seriden seçildiğinde eşsiz aşınma direnci sağlar.
 
Piano Tip Tıkanmaz Flex Elek 
 
- Bu tip elekde ise sadece tamamen düz teller kullanılarak uzun boşuklar elde edilmiştir. Bu eleğin telleri burkulmadığı için çok çesitli malzemelerden seçilerek yapılabilir. 
T Arp Tipi Tıkanmaz Flex Elek 
 
- T Arp tipi tıkanmaz flex elek diagonal eleklerin tıkanma ve birikme problemlerini çözmek için uygun olmadığı veya büyük boyutlu materyallerin içinde bulunan küçük materyellerin boyutlandırılması için yeterince rijid olmadığında T arp tipini öneriyoruz.
Diagonal tip elekte elenen malzeme değişik açılarda birbirinden bağımsız elek tellerinin üzerine çarparak titreşimde bir fark yaratıyordu. T arp tipi tıkanmaz flex elek de ise birbirini izleyen ,  burkulmuş ve değişik tel çaplarındaki düz teller titreşimin genliğinde değişik varyasyonlar yaratır. Bunun nedeni elek oluşturulurken düz teller daha gergin burkulmuş tellerin ise daha gevşek bırakılmasıdır. 
 
Dalgalı Tip Tıkanmaz Flex Elek
- Çok tıkayıcı malzemenin elenmesi söz konusu olduğunda dalgalı tıkanmaz elek diğer eleklere göre daha verimli çalışabiliyor. Dalgalı olarak kırılan teller paralel biçimde ağaşıdaki şekilde görüldüğü üzere yine kauçuk yardımıyla birleştirilmiştir. Bu tip eleğin gözenek açıklığı şekildeki w değeri olarak alınır. Bu tip elek genellikle 1.5 – 6 mm eleme istenildiğinde kullanılır.
 
Dalgalı Çift Telli Tip Tıkanmaz Flex Elek
 
- Diagonal tip elekle ayni şekilde olan bu tip elekler daha ağır koşullarda mukavemet   kazanması için normal dizilişin yanında ekstra bir sıra daha tel atılarak oluşturulur.
 

TIKANMAZ ELEK TELİ HAMMADDESİ:

Yüksek karbonlu çelik tel  
Krom nikel (AISI 304-310-316)
Kullanım ısı Max 80° C
Aşınmaya Dayanıklı Poliüretan.

 

Tıkanmaz Elektelinin Normal Dokuma Eleklere Göre Avantajları:

Normal kullanılan kare gözlü eleklerden %30 daha verim sağlar. 
Eleme yüzeyinin üstündeki poliüretan bantlar, en yüksek aşınma derecesine maruz kalmaktadır. Yüksek aşınmaya dayanıklı olan bu poliüretan ömrü bu nedenle neredeyse sınırsızdır.
Vulkanize edilmiş poliüretan bantlar, çözgü telleri ile tek bir ünite oluşturarak ince parçacıklarla teller arasındaki sürtünmeyi engeller, böylece elek ömrü uzar.
Bu tip elekler ince, nemli veya killi malzemelerin elek yüzeyini tıkanmamasını engeller. 
Malzemelerin üst üste gelerek ezilmesinden kaynaklanan elek yüzeyi tıkanmalarını azaltır veya tamamen yok eder. 
Küçük ebatlı titreşimli eleklerin verimini arttırır. 
Çok aşındırıcı ince malzemelerin ıslak elekten geçirilmesine izin verir, güçlendirilmiş seriden seçildiğinde eşsiz aşınma direnci sağlar. 
Fonksiyonelliği ve uzun ömürlü olması açısından poliüretan dökümler dikey veya yatay taşıyıcılar üzerine denk gelmesine çok dikkat edilmelidir. 
Saz eleklerin gergin olmasına titizlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bu dizayn ayrıca dokunma işlemi sırasında oluşan tel stresini azaltır ve bu sayede elek daha esnek olur ve titreşim kalitesi artar.
Size göstereceğimiz aşağıdaki şablondaki gibi ölçü alınması gerekmektedir.

 

 

Tıkanmaz Elekler Nasıl Kompozit Yapı Oluşturur?

- Teller yüksek dayanımlı yaylık çelik (DIN 17223)  olarak kullanılır. Teller, eleme yüzeyini oluşturan yapıdır.
- Aşınmaya karşı dayanıklı poliüretan ise telleri bağlamada kullanılan malzemedir.

 

Örnek olarak,  Gözenek - Tel Çapı - Açık Elek Alanı Tablosunu inceleyebilirsiniz.

 

Gözenek [mm]

Tel Çapı [mm]

Açık Elek Alanı [%]

3 mm

1,8 mm

50%

4 mm

2 mm

47%

4,5 mm

2 mm

50%

5 mm

2 mm

52%

5,5 mm

2 mm

54%

7 mm

2,2 mm

60%

10 mm

3 mm

48%

 SETAŞ GRUBU   Tıkanmaz Elekteli

 
KESTAŞMAK markasıyla kuruluşundan bu yana, sektördeki deneyimini ve başarısını “kalite, hizmet ve sürdürülebilirlik” kavramlarıyla birleştirerek, kusursuz hizmet anlayışıyla kanıtlamış bir firmadır. Tıkanmaz Elekteli hizmetimizde de size uygun çözümler sunacaktır.
 
KESTAŞMAK olarak hedeflerimiz; "Kalitenin sürekliliğini sağlamak" ve "Müşterilerimizi tüm süreçlerimizin merkezinde tutarak, onların isteklerini zamanında ve kaliteli olarak karşılamak" anlayışıyla inovatif ürünler ve servisler geliştiren, sanayiye ve paydaşlarına değer katan, dinamik bir çözüm ortağı olmaktır.
 
Müşteri memnuniyetini her zaman kendisi için hedef edinen  SETAŞ GRUBU  +90 (312) 353 86 16 numaralı çağrı merkezimizden hemen arayabilir ve detaylı bilgi ve teklif alabilirsiniz.